Ana Sayfa Genel Namaz ve Nefes

Namaz ve Nefes

5
Namaz ve Nefes

Nefesin vücut için önemi nedir?
Namazın en iyi şekilde kılınması için temiz havanın rolü nedir?
Sağlıklı nefes alma nasıl olmalıdır?
Namazda nefes alma nasıl olmalıdır?

5 YORUMLAR

 1. Ahmet bey böylesine önemli bir konu hakkında bizleri bilgilendirdiğiniz için size teşekkür ediyorum.
  Bu konuda uzun zamandan beri kafa yorup, araştırmalar yaptığım için, bu konuyu biraz daha tartışmak ve bazı sorular sormak üzere zatıalinizi ziyaret etmek isterim.

 2. Sevgili fatih. şükranlarımla… Ankara’da mukim bir kardeşinizim. Yakınsak görüşmemiz mümkün. Değilsek sorularınızı lütfedin. Dilimizin döndüğünce bir karşılık arayalım. Yakında “namaz ve enerji”
  yazımız ve videomuz yayında olacak inşallah.

 3. Değerli üstadım Ankara’ya yolum düştüğünde memnuniyetle ziyaretinize gelmek istiyorum. Şu an İstanbul’da ikamet etmekteyim.
  İzninizle konuya girmek istiyorum.
  Uzakdoğu dinlerinde görülen ve meditasyon, yoga gibi çeşitli isimlerle tanıdığımız ritüelleri araştırdığımızda, nefese çok fazla önem verildiğini görmekteyiz.
  Öyle ki; bu ritüelleri yaparken bütün olay nefesin ve nefesi izlemenin etrafında şekilleniyor.
  Buradan hareketle nefesin önemini ve ibadet sırasında kişiye neler kazandırdığını araştırırken şunu farkettim: İbadet sırasında alınan doğru nefes ve nefese odaklanma,
  elde edinilebilecek maksimum konsantrasyonu ve istenilen trans durumunu sağlıyor.
  Meditasyon ve yoga nın tüm dünyada hızla yayılmasının arkasında böyle bir sebebin olabileceği kanaatindeyim.
  Nefes konusunu Namaz ile ilişkilendirerek internette arattırdığımızda tek bir satır yazıya bile rastlayamıyoruz.
  Belki de kıldığımız namazı, zamanla hakiki namaza dönüştürebilmemizi sağlayacak olan en önemli unsurlardan biri nefes unsurudur.
  Böylesine önemli bir ayrıntının bugüne kadar gözlerden uzak kalmış olmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum.
  Tıpkı Kur’an-ı kerim’in duvar aksesuarı ve ölülere okunan kitap haline gelmesindeki sürecin benzeri bir süreç namaz için de geçerli.
  Bu yüzden sizin bu videolarınız çok önemli, bu yüzden size tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
  Sizden istirhamım bu konudaki bilgilerinizi ayrıntılı bir biçimde yayımlamaya devam etmenizdir.
  Rabbim hepimizi namazın hakkını verebilenlerden eylesin.

  Selam ve dua ile…

  (Yazımın içinde birilerinin zülfiyarine dokunabilcek yerler var. Bunları sizinle özelden paylaşmak üzere buraya yazmadım)

 4. Sevgili fatih, bakarsın biz istanbul’a geliriz.
  Ben, namaz ve nefes, namaz ve enerji, namaz ve su, namaz ve zaman, namaz ve güneş, namaz ve bedensel devinim, namaz ve kan dolaşımı vb gibi konularla asıl olan namaz ve Kur’an ile ilahi ifadeler aslına ulaşmada tali yolları açmaya çalışmaktayım. ancak konuları uzakdoğu ezoterizmi ve ritleriyle yakın tutmamak için azami gayret sarf ediyorum. Temel itibariyle bizim, meseleleri çözerken doğulu ritlere müracaat etmemizin bizi yanlış bir istikamete yönelmek gibi bir hataya düşüreceğine inanıyorum. Evet biz, bir takım bedensel ve dünyaya dair hususlarla namazın ilişkisini koparmışız ve salt soyutluğa ve uhreviyata yönelmişiz… Bu kurtarır. Ancak temelinin ilk ilahi dinlerden biriyle ilintili olduğu aşağıyukarı bilinen uzakdoğu dinleri de işin ruhunu bırakarak somutluğa yönelmiş durumdalar. işte bu kurtarmaz. eğer birileri birilerine öykünecekse uzak doğulular başta kore ve japonya olmak üzere ortadoğu gerçekliğinin temel direği olan namazın uhreviyatına bir değil bin kere göz atsınlar derim. Biz ise eksiğimizi onlara bakıp kopyalayarak düzeltmiş olmamalıyız. yine namazın içinden doğrultabiliriz yolumuzu. nefes, enerji şu bu derken asıl olan namazdan ayrı düşmekten Rahman’a sığınırım. Hülasa, nefessiz ve… şusuz busuz namaz olur ancak namazsız nefesin sonu felaket olur. Önemli olan namaz…. Ne ilgilene geldiğim ne namazda nefes, ne enerji, ne su, ne devinim, ne güneş, ne ay, ne şu ne bu…. Önce namaz, sonra da ayrıntılarla süslenmiş ve güçlendirilmiş namaz ama namaz….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.