Ana Sayfa Makaleler Dünya Prusya Kralı’ndan Müneccim

Prusya Kralı’ndan Müneccim

0
Prusya Kralı’ndan Müneccim

Münecim

Müneccimbaşılık, Osmanlı devlet örgütü içerisinde ilmiye sınıfına mensup bir kamu görevi idi. Ne zaman kurulduğu kesin olarak bi­linmemekle beraber kuruluş döneminin sonlarına doğru ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.1

Bunların görevleri takvim hazırlamak ve yıldızların hareketlerine bakarak gelecek hakkında tahminlerde bulunmaktı. Savaş ve barışa karar verilmesi, ordunun sefere çıkması, şehzadelere sünnet düğünü yapılması, sadrazamlara mühür verilmesi, tersanede yapımı tamam­lanan bir geminin denize indirilmesi gibi önemli işlerin başlanmasın­da müneccimlerin hazırladığı eşref saati denilen uğurlu saatler esas alınırdı.2

Osmanlı padişahları arasında bunlara inananlar olduğu gibi, itibar etmeyenler de vardı. Örneğin Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un kuşa­tılmasına müneccimlerin belirledikleri eşref saatinde başlamıştı. I. Abdülhamit de bunlara hiç itibar etmez, gaybı yalnız Allah’ın bildiği­ne inanırdı. 18. yüzyıl padişahlarından III. Mustafa ise müneccim­lere gereğinden fazla önem veriyordu. Bir gün çevresindeki danış­manlarına, “Avrupa’da yaşanan büyük gelişmelerin nedenini” sorun­ca, kendisine, Batı’daki kralları doğru yönlendirebilen bilge münec­cimlerin olduğunu söylemişlerdi.

Ülke kalkınması için batıdan subay ve mühendis gibi uzman per­sonel getirten padişah, “Neden müneccim getirtmeyelim?” diye dü­şündü ve güvendiği adamlarından Ahmet Resimi Efendi’yi müneccim istemek için Prusya Kralı II. Frederick’e gönderdi. Kral Osmanlı elçi­sine tebessüm ederek baktı ve “Benim üç müneccimim var: Güçlü bir ordu, dolu bir hazine ve tarih okumak!” dedi.

Padişah ve çevresindekilerin Prusya Kralı’nın ne demek istediğini anlayıp anlamadıkları bilinmiyor.

Ancak daha sonra yaşanan gelişmelere bakılacak olursa padişahın düşünce yapısında önemli bir değişikliğin olmadığı görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.